محل تبلیغات شما

یکی از تخصص هایی که در ۲۰ سال اخیر،برخی از آحاد ملت ایران در آن مهارت ویژه ای پیدا کرده و بعضی هم به مرتبه ی استادی رسیده اند؛پیدا کردن مناسبت های مذهبی است که در کلّ ِ۱۳۷۸ سال گذشته،گوشه هیچ سر رسید و کتاب و جزوه ای ،اثری از آنها نبوده اما اینها کشف و ثبت و ظبط و اجرایش هم  کرده اند.
مثال ها البته زیادند ولی محضِ دستمال نبستن به سری که درد نمی کند؛از خودمان نمی زنیم و عینِ نقلِ حجت الاسلام قرائتی،مجری-مفسرِ تلویزیون را می نویسیم که گفته:محض رضای خدا،این مناسبت های من دراوردی مثل استقبال از محرم و ۸۰-۷۹-۷۸ و.مانده تا محرم و وداع با ماه صفر و. را که هیچ جای اسلام،مستندی ندارند؛تمام‌کنید!(فیلمش هم با صدا و تصویر خودش،هست!)
زیر شاخه ی همین عزیزانِ مناسبت تراش،یک جمعی هم هستند که در رسته ی شان نزول سازی های جدید برای ضرب المثل های قدیمی با گرایشِ کشفِ توطئه فعالیت می کنند و طوری از دلِ اصطلاحات جاافتاده و سابقه دار فرهنگ و ادب فارسی،ردپای توطئه های دایی جان ناپلئونی پیدا می کنند که آن سرش ناپیدا!
یکی از این ضرب المثل ها"به کوچه علی چپ زدن" است که شخصا از ۱۸-۱۷ سال پیش در ستونی به همین عنوان در رومه ی مرحومِ "همسایه ها"و از هفت هشت سال پیش تا الان در وبلاگی به همین نام؛در حال سرو کله زدن با مخالفانش هستم!
توضیح اینکه علامه دهخدا (که در خدای ضرب المثل شناسی و شان نزول دانی بودنش شکی نیست) در لغتنامه اش در تفسیرِ این ضرب المثل گفته:وقتی کسی برای جلب نفعی یا جلوگیری از ضرری،خود را به ندانستن و خبرنداشتن می زند؛می گویند طرف خودش را به کوچه علی چپ زده!
اما در این چند سال اخیر،بعضی از همان خود همه چیز دان هایی که بالاتر در موردشان گفتیم؛ کشف کرده اند کار، کار اینگلیسا بوده!چون چپ یعنی راه غیر راست،علی هم که همان امام اول شیعیان است و این را دشمنان مذهب درست کرده اند که در ذهن ملت جا بیاندازند دور از جان،علی (ع) اهل صراط مستقیم نبوده و.فلذا استفاده کنندگان از آن هم یا سنّی اند،یا شیعه انگلیسی!
حالا فی الواقع خود ما هم زمان سنجِ تشخیص سابقه ی ضرب المثل دستمان نبوده ولی همان علی اکبر خان‌ دهخدایِ مذکورکه انگار ظهور این مدل آدم ها و رسیدن این قبیل روزها را به چشم می دیده؛اول ِ همان توضیح بالا،گفته که "از این نام،مراد،شخص معینی نیست."
ولی ناگفته پیداست که از این جماعتِ"خود تنها شیعه بین"انتظار توجه به این مستندات،آب به شن  ریختن است و  برف سرخ از آسمان باریدن! چرا که آنها راه خود می روند و دراز گوش خود می رانند! تازه یکی شان(حجت الاسلام مجتبی ذوالنور،نماینده مردم قم در مجلس) پارسال وسطِ نطق یکی از نمایندگان استفاده کننده رفته و به سبک صداو سیما و سینما که اسم خلاف کارها و آدم بدهای فیلم و سریال شان،حتما باید ایرانی باشد؛ تذکر و پیشنهاد جایگزین داده که به جای "کوچه علی چپ" باید "هوشنگ چپ" بگوییم تا توطئه خائنان را خنثی کنیم!
صد البته این که هوشنگ کی بوده و کجای تاریخ،کوچه ای به نامش شده و تا الان چند نفر خودشان را به کوچه اش زده یا بعدا می زنند و کجایِ کدام فرهنگ لغت و امثال و حِکَمی اسمش آمده و اصولا تا پیش و پس از جناب‌ ذوالقدر،کسی استفاده کرده یا نه؟!موضوعی است که قطعا ارتباطی به هیچ کس از جمله من و شما و باقی ایرانی ها و علامه دهخدا ندارد!

پنبه زنی (۶) شیخ جعفرِ اکبرِ ابی الخیر

خاطراتم را ولی از من نگیر...

ستایش،GEM اسلامی با سالادِ کلید اسرار

هم ,ها ,المثل ,ی ,های ,کوچه ,که در ,ضرب المثل ,کوچه علی ,را به ,علی چپ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

یونیت دندانپزشکی کتابخانه عمومی فجر دولت آباد m.kaboodi1397